wtorek, 24 marca 2015

#10 Trafny wybórTytuł: Trafny wybór
Autor: J.K. Rowling
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Ilość stron: 512


PIERWSZA POWIEŚĆ J.K. ROWLING DLA DOROSŁYCH

Barry nie żyje. Ta niespodziewana śmierć pogrąża Pagford w chaosie. Na jaw wychodzą tajemnice mieszkańców. Urocze miasteczko z brukowanym rynkiem i wiekowym opactwem już nigdy nie będzie takie jak dotąd.

Wybucha wojna bogatych z biednymi, nastolatków z rodzicami, wojna żon z mężami i nauczycieli z uczniami. Kto przejmie władzę po Barrym? Jak daleko się posunie w tym zaciekłym konflikcie?

Pełna czarnego humoru, błyskotliwa i prowokująca wielka powieść o małym miasteczku.
***

W książce jest pełno poprzeplatanych ze sobą wątków, na początku wszystko się miesza, dlatego też nie trudno byłoby przybliżyć Wam fabułę. Opowiada ona o życiu, o codzienności w małym miasteczku, o problemach społecznych, które dotykają jego mieszkańców. Wszystko zaczyna się od śmierci Barrego - zwalnia się miejsce w radzie, co wywołuje poważne starcia wśród mieszkańców. 

Najbardziej poszkodowaną została (według mnie) Krystal Weedon - 16latka, ulubienica Barrego. Poświęcił on ogromną część swego czasu jej życiu, zaniedbując nawet swoje dzieci i żonę. Krystal jest córką Terri, która już po raz trzeci jest na odwyku - byle tylko nie odebrano jej malutkiego synka - ale nie idzie jej zbyt dobrze. Dziewczyna często ucieka z domu, co w końcu doprowadza do największej tragedii jej życia..

Andrew i Fats - najlepsi przyjaciele od kilkunastu lat - także ucierpieli na śmierci radnego. Ojciec jednego i drugiego chce dostać się na miejsce Barrego, a synowie robią wszystko, by do tego nie dopuścić. Jednak wydarzenia spowodowane nagłym zgonem prowadzą także do kłótni między nimi i końcem wspaniałej przyjaźni. Fats dążąc do swego wymyślonego ideału traci wszystko, na czym mu zależało.

Wątek wojen żon z mężami był jak dla mnie jednym z najciekawszych poruszonych w książce. W sumie nawet nie tyle żon z mężami, ale także między pokoleniami małżeństw. 40letnia Samantha jest znudzona i nieszczęśliwa, chce się zabawić, a jej jedyną rozrywką jest plotkowanie na temat tragedii swoich sąsiadów, w tym nawet najmniejszych wpadek swych teściów. Shirley - teściowa - nie pozostaje jej dłużna. Różnica między nimi jest taka, że Sam nie próbuje się fałszywie wybielać w oczach innych. Jak dla mnie jest ona jedną z najlepszych postaci powieści.

J.K. porusza mnóstwo problemów dotykających nas wszystkich w tych czasach i specjalnie je wyolbrzymia, by podkreślić ich znaczenie. Każdy może odnaleźć tutaj coś, co go gnębi - czy to chodzi o pierwszą miłość, "swój pierwszy raz", kłótnie w rodzinie, nieudane związki, czy wreszcie alkohol, narkotyki i podcinanie żył. Po przeczytaniu jej zaczęłam więcej przeklinać, nie ma tu chyba strony bez jakiegoś przekleństwa. Książka rzeczywiście jest kontrowersyjna, jednak dobrze czasem przeczytać coś takiego - "innego" i zdać sobie sprawę, jak łatwo można stracić wszystko, co było najważniejsze i jak trudno jest to później odzyskać..

Juliet

16 komentarzy:

 1. Tak fajnie opisujesz ksiazki zawsze :)

  http://comocarmen.blogspot.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej! Wpadłam tu dosłownie na momencik, aby poinformować Cię, że organizuje konkurs/promowanie u mnie na blogu. Jeśli masz ochotę wziąć w nim udział, to zapraszam:
  dariaa-blog.blogspot.com/2015/03/hey-there.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam żadnej z książek tej autorki, która najbardziej kojarzy się z Harrym Potterem i wątpię, żebym kiedyś sięgnęła po którąkolwiek z jej pozycji, ale tylko dlatego, że nie mam czasu na czytanie książek :) Super opisujesz, tak trzymaj! :)
  http://indie-ann.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie opisana książka. Nie czytałam tej książki, bo nie potrafię sobie wyobrazić, że moja ulubiona pisarka napisała książkę dla dorosłych. To nie jest złe, ale nie potrafię tego przyswoić.

  Pozdrawiam:*
  http://klaudiaczytarecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastycznie opisujesz książki ;)
  http://blog-agnieszki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz talent do pisania recenzji :)
  Obserwuję

  http://aniamojepasje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczerze powiedziawszy to nie słyszałam o innych książkach tej autorki poza "Harrym Potterem", ale ta wydaje się być ciekawa :)

  NOWY POST NA FABRYCE MIĘTY KLIK! :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałem, bardzo fajna (inna?) książka. Mogę szczerze wszystkim polecić. Bardzo fajnie napisany post, lubię twoje lekkie pióro.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie na nowy post.
  U mnie recenzja książki na podstawie serialu oraz DIY.
  www.gabriel-data.blogspot.com - MY BLOG
  Fashion Projects

  OdpowiedzUsuń
 9. nie czytałam

  www.kataszyyna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za miły komentarz ;) Na pewno sięgnę po tę książkę przy najbliższej okazji, wydaje się być bardzo ciekawa ;) fajnie piszesz ;)
  Pozdrawiam, Sylwia

  http://zakochanawpasji.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam twoje opisy! Wiele razy oglądałem tę książkę ale nigdy nie zdecydowałem się na jej kupno :D

  http://freshisyummy.blogspot.com/2015/03/ghost.html
  https://www.youtube.com/watch?v=yWvZpV55lsE

  OdpowiedzUsuń
 12. nie czytałam, ale zapowiada się ciekawie ;)

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń