piątek, 26 sierpnia 2016

Mission Denmark: finding a roommate... and a room


Hej!
Hi!

Znowu trochę mnie nie było, ale to nie moja wina - matury, praca, spotykanie się ze znajomymi po dziesięć razy przed wyjazdem.. To wszystko zajmuje trochę czasu! A spać też kiedyś trzeba.. Teraz, przed rozpoczęciem mam kilka dni wolnych, więc nadrobię wszystkie zaległości, słowo!
I wasn't here for a moment again but it's not my fault - I had exams, work, meetings with friends before moving out.. It takes some time! Now, before beginning of the first semester, I have few free days so I'm going to make up everything here!

Na początku było nas pięciu. Wszyscy mieliśmy jechać na studia do Danii. Jednak kiedy przyszedł czas poważnej decyzji, wszyscy po kolei się wykruszyli - a bo nie ma tego kierunku, a bo za daleko od znajomych, a ja to pojadę tam dopiero na magisterkę, a ja jednak wolę do Warszawy. Koniec końców, zostałam sama. Trochę mnie to dziwiło - czy naprawdę byłam jedyną osobą z Gdańska, która wybiera się na studia do Danii? Jak na razie nie spotkałam jeszcze nikogo z mojego miasta.
In the beginning there were five of us. We all wanted to study in Denmark. Only when the time of real decision came I was left alone - they had so many excuses I was a little bit surprised - am I really the only one person from Gdańsk who is going to study in Denmark? For now i hadn't meet anyone from my city.

Co więc miałam zrobić? Jechać tam sama? Bo odpuszczać sobie nie miałam najmniejszego zamiaru, a jednak w innym kraju dobrze jest mieć kogoś, na kim można polegać. Na szczęście z pomocą przychodzi niezawodny Facebook i grupy, na których można znaleźć ludzi w podobnej sytuacji, np taka o oczywistej nazwie "STUDIA W DANII 2016/17". Wystarczyło napisać posta z pytaniem, kto idzie na ten sam kierunek. Co prawda odzew nie był duży, ponieważ wybrałam sobie dosyć rzadki program, ale na znalezienie współlokatora starczyło.
What was I supposed to do? Go alone? I wasn't even thinking about giving up, but it's good to have somebody you can trust in foreign country. As always, Facebook helped me with my problem and found a way. There are groups, like "STUDIA W DANII 2016/17", where you can find people in similar situation. All I had to do was to post a question: "who is going on the same course as I?". And I found a roommate.

Napisał do mnie chłopak. Z początku miałam uprzedzenia - jak to, mieszkać z facetem? i to obcym? Jednak od początku złapaliśmy dobry kontakt i im więcej rozmawialiśmy, tym bardziej się przekonywałam do tego pomysłu. Zaaplikowaliśmy razem o mieszkanie i od tamtego czasu jedynym problemem było to, jak przewieźć nasze rzeczy razem do Danii, ponieważ mieszkamy w dwóch odległych od siebie o 5 godzin jazdy miastach.
Some guy texted me. At first I didn't really want to share with him my house - come on, he's a guy. But after few talks we made out into really good friends. So now we are renting a flat together!

No dobra, współlokatora już mamy i co dalej?
Okay, so we've got a roommate, what's now?

W Danii wszystko jest tak idealnie zorganizowane, tak proste, że na nasze polskie standardy wydaje się być nierealne. Nikt nie czeka w długich kolejkach, wchodzisz - podpisujesz - wychodzisz. Krótka piłka, chcesz mieszkanie? podpisujesz. Po co czekać godzinami?
In Denmark everything is so well organised, so easy that it seems unrealistic. You don't have to wait hours in queue. You just come, sign, and go out!

Każda ze stron uczelni w Danii ma zakładkę z przydatnymi informacjami dla studentów. Można w niej znaleźć większość potrzebnych rzeczy - włącznie ze stroną, przez którą dostaje się mieszkanie. Nic prostszego - wchodzicie na nią, logujecie się, wpisujecie kilka danych - ile pokoi, ile osób, gdzie mieszkacie (przed przyjazdem do Danii), od kiedy chcecie mieszkanie, wybieracie sobie tyle mieszkań ile wam się podoba - i czekacie. Kiedy dostaniecie ofertę, macie tydzień na jej przyjęcie - po tym okresie system traktuje to jako odmowę. Możecie odmówić trzy razy, za czwartym spadacie na koniec kolejki. Kiedy zaakceptujecie jedną, dostaniecie umowę - zazwyczaj mailowo. Podpisujecie, odsyłacie, płacicie i gotowe! Czyż nie jest to proste?
Every website of Danish school has a subpage with useful informations for students. You can find there almost everythng you need - including the website that helps you find a flat. Nothing easier - you just log in, tell something about you - how many rooms you want, will you live with another person or alone, where did you live before moving to Denmark - then you choose as much flats as you want and just wait. When you get the offer, you have one week to accept it - after this period system takes it as a rejection. You can refuse three times, at fourth time you fall to he last place in queue. When you accept an offer you get the agreement - mostly by mail. You sign it, send it back, pay and that's all! Isn't it easy?

My mieliśmy to nieszczęście, że trochę za późno aplikowaliśmy o mieszkanie i dostaniemy je dopiero 15 września. Co zrobić w takiej sytuacji? Teraz niestety, trzeba szukać mieszkania na własną rękę. Tutaj przychodzą nam z pomocą takie strony jak airbnb.pl czy findroommate.dk oraz jak zwykle niezawodny Facebook. Problem z szukaniem czegoś na miesiąc jest taki, że Duńczycy są niechętni do wynajmu mieszkania, pokoju na mniej niż trzy miesiące. Nam się udało - co prawda zapłaciliśmy dużo, bo aż dwa razy więcej niż będziemy płacić za własne, ale ważne, że mamy gdzie spać.
Unfortunately we applicated too late and we we'll get it feom 15th of September. What to do now? Now, unfortunately, we have to find a room on our own. Pages like airbnb.pl or findroommate.dk and, as always Facebook. Problem with finding something for month is that Danes don't want to rent room or flt for less than three months. Fortunately, we succeeded - we paid two times more than normally, but at least we have a place to stay.

No to teraz pozostało tylko spakować się i ruszać na przygodę!
So now the only thing we've got to do is to pack our things and go on an adventure!

Juliet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz